Таблиця множення
Урок математики в ІІІ класі
Складання таблиці множення
Рибненська ЗОШ І –ІІ ступенів Никифорак Г. Г.
Складання
таблиці множення
Математика.
3-й клас
Мета: визначити задачу: упорядкувати всі випадки множення
одноцифрового числа на одноцифрове, склавши таблиці множення.
Тип уроку:
визначення та розв’язання окремої задачі.
ХІД УРОКУ
І. Створення ситуації
успіху.
На дошці записані
приклади:
х
734657 х
415976 х
30018
х 962804 х
33197
6 9 5 7 3
6 9 5 7 3
Учитель. Хто може
сформулювати завдання?
Діти. Зробити заготовки.
— Потім обмінятися зошитами й
перевірити.
— Можна спробувати
розв’язати.
— Можна, щоб ті, хто
виконає завдання першими, склали приклади з «пастками».
Учитель. Зробіть заготовки.
Перевірте роботу один одного.
Діти індивідуально
виконують завдання й перевіряють роботи один одного.
Учитель. Підніміть руки ті,
чий сусід упорався із завданням без помилок.
Діти піднімають руки.
Учитель. Які запитання ви
ставили один одному, щоб прийти до спільного рішення?
Діти. Як ти міркував?
— Якими моделями ти
користувався?
— Чому в тебе кількість
знаків у добутку більша, ніж у першому множнику?
— Як ти визначаєш, чи є
переповнення розрядів?
У ході фронтальної
бесіди діти відповідають на ці й інші запитання однокласників.
Учитель. Підніміть руки ті,
кому легко робити заготовки.
Усі діти піднімають руки.
ІІ. Створення ситуації
інтелектуального конфлікту.
Учитель. Тоді ви легко
впораєтеся з таким прикладом
х 731657
6
Діти. Він такий, як і перший
приклад, тільки цифри 4-го розряду різні.
Учитель. Тим більше ви
швидко впораєтесь і звіритесь один з одним.
Діти виконують завдання.
Учитель. Чи є
розбіжності?
Діти. У нас саме через
цей 4-й розряд і виникли проблеми.
З’ясовується, що
частина дітей показала переповнення з 3-го розряду в 4-й, частина — ні.
Учитель. Але ж ви щойно
без проблем зробили заготовки і показали, що у вас це виходить.
Діти. Тут інша ситуація.
Потрібно точно знати, яке число вийде у 3-му розряді. Якщо перекидається з 3-го
в 4-й розряд 3 мірки, переповнення не буде, якщо 4 мірки — буде.
ІІІ. Визначення окремої
задачі.
Учитель. З якою
проблемою ми зіштовхнулися?
Діти. Щоб точно знати,
яке число вийде в розрядах добутку, потрібно навчитися множити одноцифрові
числа на одноцифрові.
Проблема фіксується
на дошці:
а • в.
Учитель. Які саме
одноцифрові числа потрібно навчитися множити?
Учні називають: 6 •
4, 6 • 7, 4 • 9, 6 • 9, 1 • 5, 8 • 7, 9 • 9, учитель записує на дошці.
Варіанти подальшого
ходу уроку:
1-й — діти зупиняють
учителя: «Так незручно, довго».
2-й — учитель говорить:
«Це всі добутки, які знадобляться для множення багатоцифрових чисел?»
Діти. Ні.
Учитель. Як же
записати, щоб не повторювати ті самі, не пропустити всі випадки множення
одноцифрового числа на одноцифрове.
Діти. Потрібно
впорядкувати.
Запис на дошці:
«Упорядкувати».
Учитель. Як?
IV. Розв’язання окремої
задачі.
Діти. Скласти таблицю
множення, як ми це робили, коли складали таблицю додавання в 2-му класі.
Запис на дошці:
«Скласти таблицю множення».
Учитель. З чого почати?
Діти. Записати числа,
починаючи з найменшого, з нуля, закінчуючи найбільшим числом — 9.
На дошці вибудовується:
х 0 1 2 3 4 5 6 7 8
9
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Учитель. Часу обмаль, а
рядків багато, їх усі потрібно заповнити. Як вийти з ситуації?
Діти. У групах зробити,
взявши по два рядки.
У групах відбувається
обговорення способів обчислення для заповнення рядків таблиці, запис
відповідних чисел.
Групи, виконуючи
завдання, виходять до дошки й кольоровою крейдою заповнюють рядки.
Не всі групи одночасно
виконують роботу, тому є можливість перевірити в цей час роботу інших на дошці.
Після того, як вся
таблиця буде заповнена, учасники груп виходять до дошки й розповідають, як вони
її заповнювали, як працювала вся група.
Якщо є запитання в інших
груп, вони ставляться у ході обговорення.
Якщо є помилки в обчисленнях,
вони виправляються.
Учитель. Хто які добутки
вже запам’ятав, складаючи свою таблицю? Молодці! А чому таблиці потрібно
запам’ятовувати?
Діти висловлюють свої
думки.
Аналіз таблиці.
Учитель. Подивіться уважно на
таблицю. Що помітили?
Діти. У першому рядку й
у першому стовпчику записані нулі, тому що знаємо: 0 • а = 0, а • 0 = 0. Другий
рядок і другий стовпчик — повторення чисел, тому що а • 1 = а або 1 • а = а.
Випадки множення нуля й одиниці
виносяться у вигляді формул, а таблиця набуває вигляду.
V. Підсумкова рефлексія.
Учитель. Як би ви назвали наш
урок?
— Розкажіть про те, як
ми діяли.
— Що було найважливішим
на уроці?
— Що ми будемо робити на
наступному уроці?
Діти. Розкривати
«секрети» таблиць множення.
Учитель. Для чого?
Діти. Щоб краще
запам’ятати всі випадки множення одноцифрового числа на одноцифрове.
Поруч із таблицями
множення ставиться знак питання.
Немає коментарів:
Дописати коментар